“Those who know, do. Those that understand, teach.” ― Aristotle

?????????????

Մեր բակը պարտեզ նախագիծ

Հուլիսյան արտագնա ճամբար հուլիսի 8 -10, Տավուշի մարզ, Լաստիվեր,Աղավնավանքի վանական համալիր, Գոշավանք, Սևան

Հայրենագիտական ճամփորդություն  հուլիսի 15-16, Ծաղկաձոր, Կեչառիսի վանական համալիր

Ինքնակրթություն

Ամառային ընթերցանություն

Մասնակցություն Հասմիկ Ղազարյանի ինտելեկտուալ հանդիպումներին

IMG_0466

Ծրագրեր

1.Անգլերենի առարկայական ծրագիր և գնահատման համակարգ

2.Միջին մասնագիտական կրթական ծրագիր իրականացնող ուսումնական հաստատությունների անգլերենի ծրագիր

.Նախագծեր

2014-2015 ուսումնական տարվա երկրորդ կիսամյակում նախատեսված անգլերենի ընդհանուր դասընթացի կարճաժամկետ նախագծեր

We Read Vahan Teryan

ՙՆախագիծ «Ես կարողանում եմ»

http://qolej.mskh.am/hy/node/3660

http://qolej.mskh.am/en/node/2731

http://qolej.mskh.am/hy/node/2625

Իմ սիրած զբաղմունքը

http://qolej.mskh.am/hy/node/3180

Իմ Ընտանիքը

http://qolej.mskh.am/hy/node/3250

http://qolej.mskh.am/hy/node/3249

http://qolej.mskh.am/hy/node/3244

.Սեբաստացու օրեր

.«Մասնագիտական բառարաններ» նախագիծ

Մեր բակը պարտեզ

Վերջին դաս, ցնծություն-ցտեսություն

«Սեբաստացի» ռադիո. # 126

Բարձունքի հաղթահարում

Թարգմանություններ

Կոմիտաս 145

Դիջիթեք

Բանավեձ ակումբ

Հունիսի 15-19-ի (ստուգատեսային ճամբար) անհատական աշխատակարգ

Ամառային ուսումնական ճամբարի հաշվետվություն

Մեդիաուրբաթի պատասխանատու

Ընդհանուր պարապմունքներ

Երգչախմբային գործունեություն

Էքսկուրսիաներ և ուսումնական ճամփորդություններ

ԱՐՏբզզան ռադիո 

?????????????

?????????????

                                    Քոլեջ,արհեստների ավագ դպրոց                                     

                                           Հունիսի 1-15, 2015 թ.                    

                              Ճամբարի համակարգող՝ Անահիտ Մելքոնյան

                                                    Հաշվետվություն                         

                                      Ճամբարի նախապատրաստական փուլ

Ճամբարի ծրագրի, բովանդակության անհատական քննարկումներ դասավանդողների, սովորողների  հետ                  Ուսումնական ճամբարի բովանդակությունը  

Խորհրդատվության ժամեր

«Մեր  բակը պարտեզ» նախագծեր

Մարզական մրցաշարեր

Քայլարշավներ

Ճամփորդություններ

Ընդունելությանն ուղղված նախագծեր

Միջավայրի բարելավման էկո նախագծեր

Շրջակա միջավայրի պահպանության միջազգային օր

Յուրաքանչյուր օրվա համար կազմվել է ճամբարային ծրագիր, տեղադրվել ենթակայքում: Բոլոր դասավանդողները դարձել են ջոկատի ղեկավարներ:  Կից ներկայացնում եմ ջոկատների ղեկավարների հաշվետվությունները.

Զարուհի Ավետիսյան, Լիանա Հակոբյան

Թամար Հարությունյան, Մերի Խանջյան

Անի Հովհաննիսյան

Շողիկ Պողոսյան, Անահիտ Եղյան

Արսեն Գալստյան, Թամար Ղահրամանյան

Հայկ Սարգսյան 

Ընդհանուր պարապմունքի պատասխանատուներ 

01.06.2015  – Թամարա Ղահրամանյան և ընկերներ  02.06.2015 – Լիանա Հակոբյան և  ընկերներ  03.06.2015 – Զառա Ավետիսյան և ընկերներ 04.06.2015 –  Շողիկ Պողոսյան և ընկերներ 05.06.2015 – Մերի Խանջյան և ընկերներ     Ենթակայքի սպասարկում

01.06.2015 Զառա Ավետիսյան և ընկերներ 02.06.2015 –  Թամարա Ղահրամանյան և ընկերներ 03,06,2015 – Արսեն Գալստյան, Թամար Հարությունյան և ընկերներ 04.06.2015– Շողիկ Պողոսյան և ընկերներ 05.06.2015–Լիանա Հակոբյան և ընկերներ ԱՐՏբզզան 08.06.2015  – Շողիկ Պողոսյան և սովորողնեմր  09.06.2015 – Նվարդ Սարգսյան և  ընկերներ 10.06.2015 – Զառա Ավետիսյան և ընկերներ 11.06.2015 –Թամար Ղահրամանյան և ընկերներ 12.06.2015 – Մերի Խանջյան և ընկերներ                       ԱՐՏբզզան  

Իրականացված նախագծեր

  1. «Սկսնակ բուսասերներ» նախագիծ, ղեկավար Շողիկ Պողոսյան
  2. «Մեր բակը պարտեզ» նախագիծ, ղեկավար Անահիտ Մելքոնյան
  3. «Թափոնների օգտագործումը»: նախագիծ, ղեկավար Անի Հովհաննիսյան
  4. «Արհեստների դպրոցի համակարգիչների սպասարկում» ղեկավար Նվարդ Սարգսյան
  5. «Աստիճանների ձևավորում» ղեկավարներ Մերի Խանջյան և Թամար Հարությունյան
  6. Մաթեմաթիկական խաղ, խնդիրներ, Լիանա Հակոբյան

Յուրաքանչյուր սովորող ինքն է ընտրել, թե որ նախագծի շուրջ է ուզում աշխատել:

Իրականացված ճամփորդություններ

Քանաքեռի հիմնական դպրոց, World Vision կազմակերպություն

Գորիս, եռօրյա  ճամփորդություն

Կենդանաբանական այգի

Սիրահարների այգի

Ազատության հրապարականիվներով օր

ԿասկադԳաֆէսճեան թանգարանպոնչիկանոց 

  Պտղնիի տաճար, հանքավան, Խոտորջուր

Թումանյանի տունթանգարան   

   Քայլարշավներ, «Ամառային դպրոցը երևանյան այգիներում», ընդունելությանն ուղղված նախագծեր

Քոլեջ, արհեստների ավագ դպրոցի ճամբարականները եղել են այգիներում զբոսնել են, խաղացել ինտելեկտուալ խաղեր, երգել, տեղեկացրել, բաժանել այցեքարտեր Կազմակերպվել են գրքի քննարկումներ, բանավեճեր, «Պատշգամբը պարտեզ» նախագիծը: Թարգմանիչների  ջոկատը կատարել է թարգմանություններ. Ջոկատները ունեցել են առարկայական խորհրդատվության ժամեր, նախապատրաստվել են ստուգատեսներին, ունենք  հայտեր: Անգլերեն-հայերեն մասնագիտական բառարանը արժանացել է խրախուսանքի

ԱՐՏբզզան ռադիոն մասնակցել և հեռարձակել է բոլոր միջոցառումները:                                                                                                                                                        

????????????? Հունիսի 15 9:00-9:15       ստուգատեսային ճամբարական օրվա մուտք 9:15 – 9:30 – օրը ներկայացնում է կրթահամալիրի տնօրենը 9:40-10:20     թարգմանական ստուգատեսի նյութերի ներկայացում-քննարկում. Միջին դպրոցի ակումբ Ստոգատեսին ներկայանում ենք անգլերեն-հայերեն մասնագիտական բառարանով, ներկայացնելու է Սվետլանա Մանգասարյանը: 12:00             հանդիպում դերասան և հաղորդավար Սամվել Թոփալյանի հետ. Մեդիադահլիճ 13:00-13:45   երաժշտական կենտրոնի  համերգ-հաշվետվություն. «Սեբաստիա» համերգասրահ 15:00             «Թևանիկ» ֆիլմի դիտում, հանդիպում ֆիլմի ռեժիսոր Ջիվան Ավետիսյանի հետ, Մարմարյա սրահ Հունիսի 16 Երեքշաբթի 9:00 – 9:15 – ստուգատեսային ճամբարի օրվա մուտք /մայր դպրոց/ 9:15 – 9:30 – օրը ներկայացնում է կրթահամալիրի տնօրենը 9։45 – 10:30 – Թարգմանական ստուգատես 10:30-11:30 – կինո-ֆոտո փառատոնի մրցույթային նյութերի դիտում Սեբաստիա համերգասրահում Ներկայացնելու ենք «Գորիսյան խճանկար» ֆոտոշարքը: 11:40- 12:30 – մասնակցություն թատերական ստուգատեսին, որպես հանդիսատես 13:00-13:45 – երաժշտական կենտրոնի  համերգ-հաշվետվությունը Սեբաստիա համերգասրահում 14:00 – 16:00 –Բակային աշխատանքներ, «Մեր բակը պարտեզ» նախագիծ Հունիսի 17 Չորեքշաբթի 9:00 – 9:15 – ստուգատեսային ճամբարի օրվա մուտք /մայր դպրոց/ 9:15 – 9:30 – օրը ներկայացնում է կրթահամալիրի տնօրենը 9։45 – 10:20 – «Արտ միջավայր» նախագիծ 10:30-11:30 – կինո-ֆոտո փառատոնի մրցույթային նյութերի դիտում 11:45- 13:45 – «Մեր բակը պարտեզ» նախագիծ 14:00-15:00 – ամփոփիչ համերգ Մարմարյա սրահում /ռոք, հեղինակային, այլընտրանքային/ 19:00-ից – «Անտիվիրուս Կոմիտաս» նախագիծը Մանկական երկաթուղում /սովորողներ՝ Անի Գևորգյան,Էլիզավետա Աղաջանյան, Աղավնի Սահակյան, Սվետլանա Մանգասարյան, Գայանե Կարապետյան, Աննա Պետրոսյան, Նարեկ Յարմալոյան, Աստղիկ Ասլանյան, Արթուր Գրիգորյան, Սարգիս Սարգսյան Հունիսի 18 Հինգշաբթի 9:00 – 9:15 – ստուգատեսային ճամբարի օրվա մուտք /մայր դպրոց/ 9:15 – 9:30 – օրը ներկայացնում է կրթահամալիրի տնօրենը 9:40  10:20 – մասնակցություն  ֆրանսիացի արվեստագետ, քանդակագործ Մահալիա Կոնկելինի վարպետության դասին 10:30-12:30 – թատերական ստուգատեսի նյութերի դիտում 13:30 – 14:30 – Մեր բակը պարտեզ 15:00-15:45 – ամփոփիչ համերգ  Մարմարյա սրահում 18:00-  մանկավարժական ակումբ Մեդիակենտրոնում. Հունիսի 19․ Ուրբաթ 9:00 – 9:15 – ստուգատեսային ճամբարի օրվա մուտք /մայր դպրոց/ 9:15 – 9:30 – օրը ներկայացնում է կրթահամալիրի տնօրենը 09: 45 – 12:00 – 13:00-14:00-մրցանակակիրների անունների հրապարակում 14:00-15:00-  ամփոփիչ համերգ  համերգասրահում /ջազ, դասական/ 19:00- ստուգատեսային ճամբարի ամփոփում Սիրահարների այգում /սովորողներ՝ Գայանե Կարապետյան Անի Գևորգյան, Էլիզավետա Աղաջանյան, Աղավնի Սահակյան, Սվետլանա Մանգասարյան, Աստղիկ Ասլանյան, Արթուր Գրիգորյան,

       

?????????????

?????????????

                     

  ՆԱԽԱԳԻԾ  01.06.2015 -12.06.2015

                         Հունիսյան  հանրակրթական  դպրոց ճամբար

Ճամբարային առաջին շաբաթ

Յուրաքանչյուր սովորող ինքն է ընտրում, թե որ նախագծի շուրջ է ուզում աշխատել:

Նայում է տվյալ օրվա օրակարգը և գալիս անհրաժեշտ ուսումնական միջոցներով՝ ֆոտոխցիկ, նյութեր…

                                                             Հունիսի 1

9:00-9:15 Ճամբարային առաջին օրվա մեկնարկ. առավոտյան միասնական  պարապմունք: Պատասխանատու՝ Թամարա Ղահրամանյան և ընկերներ

9:20-10-30 աշխատանք ուսումնական նախագծերի շուրջ

:          Աշխատում են նախագծային հինգ խումբ:

  1. «Սկսնակ բուսասերներ» նախագիծ, ղեկավար Շողիկ Պողոսյան
  2. «Մեր բակը պարտեզ» նախագիծ, ղեկավար Անահիտ Մելքոնյան
  3. «Թափոնների օգտագործումը»: նախագիծ, ղեկավար Անի Հովհաննիսյան
  4. «Արհեստների դպրոցի համակարգիչների սպասարկում» ղեկավար Նվարդ Սարգսյան
  5. «Աստիճանների ձևավորում» ղեկավարներ Մերի Խանջյան և Թամար Հարությունյան

10:30-12:30 նախագծային խմբերն իրենց ղեկավարների  հետ իջնում են Մայր դպրոց՝ մասնակցելու «Անտիվիրուս Կոմիտաս 2015» համերգ-նախագծին:

12:30-13:00 – Ընդմիջում

13:00 -14:00  Միջավայրի բարելավման էկո նախագծեր: Աշխատում ենք երեք խմբով.

                        Ընդհանուր պարապմունքի պատասխանատուներ

  09:00 – 09:15 

 01.06.2015  – Թամարա Ղահրամանյան և ընկերներ

02.06.2015 – Լիանա Հակոբյան և  ընկերներ

03.06.2015 – Զառա Ավետիսյան և ընկերներ
04.06.2015 –  Շողիկ Պողոսյան և ընկերներ
05.06.2015 – Մերի Խանջյան և ընկերներ
Ենթակայքի սպասարկում    

01.06.2015 –Զառա Ավետիսյան և ընկերներ

02.06.2015 –  Թամարա Ղահրամանյան և ընկերներ

03,06,2015 – Արսեն Գալստյան, Թամար Հարությունյան և ընկերներ

04.06.2015– Շողիկ Պողոսյան և ընկերներ

05.06.2015–Լիանա Հակոբյան և ընկերներ

ԱՐՏբզզան

Յուրաքանչյուր սովորող ինքն է ընտրում, թե որ նախագծի շուրջ է ուզումաշխատել:

Նայում է տվյալ օրվա օրակարգը և գալիս անհրաժեշտ ուսումնական միջոցներով՝ֆոտոխցիկ, նյութեր…

Աշխատում են նախագծային վեց խումբ

  1. «Սկսնակ բուսասերներ»  նախագիծ, ղեկավար Շողիկ Պողոսյան
  2. «Մեր բակը պարտեզ» նախագիծ, ղեկավար Անահիտ Մելքոնյան
  3. «Թափոնների օգտագործումը»: նախագիծ, ղեկավար Անի Հովհաննիսյան
  4. «Արհեստների դպրոցի համակարգիչների սպասարկում» ղեկավար Նվարդ Սարգսյան
  5. «Աստիճանների ձևավորում» ղեկավարներ Մերի Խանջյան և Թամար Հարությունյան
  6. Մաթեմաթիկական խաղ, խնդիրներ, Լիանա Հակոբյան

  ճամփորդությունների ցանկը հետևյալն  է.

Կասկադ-Գաֆէսճեան թանգարան-պոնչիկանոց   12.06.2015

Քանաքեռի հիմնական դպրոց, World Vision կազմակերպություն

Ազատության հրապարակ- անիվներով օր

Պտղնիի տաճար

Ընդհանուր պարապմունքի պատասխանատուներ

08.06.2015  – Շողիկ Պողոսյան և սովորողնեմր

09.06.2015 – Նվարդ Սարգսյան և  ընկերներ

10.06.2015 – Զառա Ավետիսյան և ընկերներ

11.06.2015 –Թամար Ղահրամանյան և ընկերներ

12.06.2015 – Մերի Խանջյան և ընկերներ

Ենթակայքի սպասարկում

08.06.2015 –Զառա Ավետիսյան և ընկերներ

09.06.2015 –  Թամարա Ղահրամանյան և ընկերներ

10,06,2015 – Արսեն Գալստյան, Թամար Հարությունյան և ընկերներ

11.06.2015– Շողիկ Պողոսյան և ընկերներ

12.06.2015–Լիանա Հակոբյան և ընկերներ

ԱՐՏբզզան

                                  Ջոկատներ

Ջոկատ 1             

Արամ Ալեքսանյան, Լիանա Եսայան

Անդրեասյան Շուշանիկ Եղիայի

Գրիգորյան Գևորգ Հրաչյայի

Մանասերյան Մարիամ Լևոնի

Պետրոսյան Սրբուհի Սամվելի

Բաղդասարյան Լիլիթ Արմենի

Մարգարյան Արթուր Գեղամի

Նազարյան  Վազգեն  Սարգսի

 

Ջոկատ 2    

Զարուհի Ավետիսյան, Լիանա Հակոբյան

Գեղամյան Արամ Կարենի   10

Հովհաննիսյան Թովմաս Հովհաննեսի     10

Մարդանյան Ռազմիկ Բաղդասարի    10

Մելկումյան Հայկ Վարդանի         10

Միրաքյան Հայկուհի Պետրոսի     10

Պարսամյան Էդմոնդ Էդգարի        10

Քոչարյան Խաչատուր Արթուրի

Ավետիսյան Հարություն Արսենի

Ջոկատ 3             

Թամար Հարությունյան, Մերի Խանջյան

Ավանեսյան Ալիկ Արսենի     11

Ավետիսյան Ռաֆիկ Աշոտի 11

Բայաթյան Գոռ Արմենի                     11

Բոյմուշակյան Շահեն Կարենի           11

Գասպարյան Տիգրան Տարիելի           11

Յուրտաևա Լյուբով Յակովի         քոլեջ

Աղաջանյան Անուշ Վլադիմիրի         քոլեջ

Տերտերյան Մարիանա                 քոլեջ

Ասլանյան Աստղիկ Գագիկի                քոլեջ

Գևորգյան Անի Շանթի                         քոլեջ

Ժամհարյան Տաթևիկ Հակոբի             քոլեջ

               Ջոկատ 4                      

Անի Հովհաննիսյան

Մանգասարյան Սվետլանա Վահանի           քոլեջ

Հովհաննիսյան Նազենի Ավետիքի   քոլեջ

Միրանյան Շուշան Մովսեսի              քոլեջ

Սահակյան  Աղավնի Համլետի           քոլեջ

Աղաջանյան Ելիզավետա Իգորի       քոլեջ

Ավետիսյան Սեդա Սարգսի քոլեջ

Կիրակոսյան Կարեն Մանվելի           քոլեջ

Կարապետյան Նորայր Վահրամի    քոլեջ  

Ջոկատ 5             

Շողիկ Պողոսյան, Անահիտ Եղյան

Հովհաննիսյան Արթուր Սամվելի     11

Հովհաննիսյան Լիլիթ Մինասի          11

Մելքոնյան Մայիս Սարգսի                 11

Մխիթարյան Մինաս Ռոմանի            11

Մուրադյան Դավիթ Արմենի 11

Նազարեթյան Արմեն Խաչատուրի   11

Պողոսյան Գրիշա Պարգևի               11

Սադոյան Դավիթ Մուրադի                 11

Տերտերյան Լուիզա Մանուկի             11

Ջոկատ 6             

Արսեն Գալստյան, Թամար Ղահրամանյան

Սարգսյան Բագրատ Ռազմիկի         քոլեջ

Բիչախչյան Կարեն Արմենի քոլեջ

Խլոյան Գոռ Գարիկի            քոլեջ

Գրիգորյան Կարեն Աշոտի    քոլեջ

Ղազարյան Ռաֆիկ Գագիկի քոլեջ

Ժամհարյան Տաթևիկ Հակոբի

Կարապետյան Գայանե Արամի         քոլեջ

Հովհաննիսյան Կարինե Վազգենի քոլեջ

Ջոկատ 7   

Հայկ Սարգսյան

Ալաբերքյան Վահե Արմենի

Ավետիսյան Հայկ Արարատի

Բաբաև Ալբերտ Սեմյոնի

Բեգլարյան Հարություն Անուշավանի

Բերակչյան Արման Վաչագան

We and Komitas

This slideshow requires JavaScript.

Follow

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 240 other followers